Asociaţia Meşterilor Populari din Moldova

Alţi meşteri PDF Imprimare Email

Lemn şi mobilier

Gaman Vasile, Vânători-Neamţ

Păscălina Mihai, Ţolici-Petricani-Neamţ

Pascu Petru, Rotunda-Petricani-Neamţ

Roman Neculai, Erbiceni-Iaşi

Silivestru Adrian, Iaşi

Târlă Petru, Doroteea-Frasin-Suceava

Crăciun Ion, Fundu Moldovei-Suceava

Doroftei Florea, Fundu Moldovei-Suceava

Balan Eduard, Chişinău-Rep. Moldova

Botescu Paul, Bucureşti

Ivan Petrică, Fântâna Mare-Tulcea

Oancea Ioan, Budureasa-Bihor

Ene Vasile, Râmnicu Vâlcea

Guşatu Iordan, Băbeni-Vâlcea

Pasca Sorin-Ioan, Abrud-Alba

Leah Corin, Abrud-Alba

Szoke Tibor, Harale-Covasna

Tipa Valentin, Suceava

 

Butnărie (dogărie)

Avasilcăi Daniel, Moşna-Iaşi

Oprescu Mihai, Piteşti-Argeş

Achimeţ Viorel, Puşeleşti-Avram Iancu-Alba

 

Ceramică

Colibaba Florin, Rădăuţi-Suceava

Doboş Tatiana, Iaşi

Stoica Simion, Chişinău-Rep. Moldova

Stoica Aliona, Chişinău-Rep. Moldova

Iorga Liviu, Horezu-Vâlcea

Mischiu Ştefan, Horezu-Vâlcea

Truşcă Ştefan, Româna-Balş-Olt

Cococi Ionel, Vădastra-Olt

Gârbovan Gheorghe, Şişeşti-Mehedinţi

Mitroi Ion şi Elena, Măldăeni-Teleorman

Sitar Cornel, Baia Mare-Maramureş

Bledea Simona, Baia Mare-Maramureş

Diaconu Nicolae, Codlea-Braşov

Domokos Gyorfi, Corund-Harghita

Máthé Dénes, Corund-Harghita

Pall Peter, Corund-Harghita

Maxîm Petru, Dorohoi-Botoşani

Luchian Dumitru, Schitul Stavnic-Voineşti-Iaşi

Dimitriu Jorj, Bucureşti

Sturza Mihai, Iaşi

 

Industria casnică

Racu Aurica, Ibăneşti-Botoşani

Ţârliman Maria, Ibăneşti-Botoşani

Cobâlă Litizia, Avrămeni-Botoşani

Ciocârtău Rodica, Boboieşti-Pipirig-Neamţ

Zaharia D. Elena, Saivane-Ghindăoani-Neamţ

Dudan C. Anişoara, Suseni-Grumăzeşti-Neamţ

Maxim Mihai, Tudora-Botoşani

Luca Aneta, Văleni-Vaslui

Burada Maria, Văleni-Vaslui

Dăscălaşu Corina, Fălticeni-Suceava

Miclescu Rozica, Vălenii de Munte-Prahova

Petre Adela, Buzău

Constantin Paraschiva, Vişina-Jurilovca-Tulcea

Niculescu Cristina, Budurăşti-Stoeneşti-Vâlcea

Tistere Filomela, Tismana-Gorj

Ghiţulete Florin, Cisnădie-Sibiu

Morar Maria, Salva-Bistriţa Năsăud

Todoran Lucia, Salva-Bistriţa Năsăud

Bruj Maria, Bistriţa

Nencov Elena, Curtea de Argeş-Argeş

Zapca Maria, Săpânţa-Maramureş

 

Port popular

Brânzucă Maria, Ceahlău-Neamţ

Cristea Maria, Chişinău-Rep. Moldova

Maximiuc Roxana, Suceava

Şerb Elena, Breaza-Prahova

Oproiu Ecaterina, Breazu-Prahova

Vitalis Maria, Breazu-Prahova

Colţa Victoriţa-Gabi, Bistriţa

Pop Ileana-Graţiana, Sălaj-Zalău

Denes Reka, Dârjiu-Covasna

Rigo Csilla, Odorheiu Secuiesc-Harghita

Pasat Parascovia, Glodeni-Ustia-Republica Moldova

Nedelcu Elena, Breaza-Prahova

 

Cojocărit

Dolhescu Nicolae, Pipirig-Neamţ

Sofonea Dumitru şi Valeria, Drăguş-Braşov

Bacea Nicolae, Tureac-Tiha Bârgăului-Bistriţa Năsăud

 

Icoane (pe lemn, pe sticlă, sculptate, din paie ş.a.)

Turiceanu Cristina, Săveni-Botoşani

Solomonescu Ionuţ, Săveni-Botoşani

Corneanu Aglaia, Botoşani

Şoptelea Liviu, Botoşani

Cristache Mihaela, Botoşani

Moraru Andreea, Iaşi

Gorban Antonela, Iaşi

Panaitescu Aurelia, Iaşi

Tanase Costel, Holboca-Iaşi

Aaniţei Valerică, Ion Creangă-Neamţ

Preot Ciocoiu Vasile, Roman-Neamţ

Mihăilă Gheorghe, Roman-Neamţ

Bulgărea Gabriel, Săvineşti-Neamţ

Istrate Ciprian, Piatra Neamţ

Ţintea-Bordeianu Neculai, Vaslui

Spiridon Constantin, Vaslui

Stignei Ştefan, Sarachioi-Tulcea

Batariuc Ioan, Bucureşti

Dincă Gheorghe, Bucureşti

Costinaş Elena, Solovăstru-Mureş

Chidu Maria, Sibiu

Secui Mihaela, Sibiu

Dziubinschi Iulian, Cacica-Suceava

Vatamanu Geanina, Iaşi

Iancu Florin, Brăila

Munteanu Gheorghe, Oneşti-Bacău

 

Ouă încondeiate şi pictate

Zinici Ion, Izvoarele Sucevii-Suceava

Zinici Maria, Rădăuţi-Suceava

Fercal Elica, Vatra Moldoviţei-Suceava

Ungureanu Georgeta, Vatra Moldoviţei-Suceava

Nichitean Liliana, Moldoviţa-Suceava

Pasenciuc Anca, Moldoviţa-Suceava

Hopp Maria, Paltin-Vatra Moldoviţei-Suceava

Gorban Ion şi Maria, Măgura-Ulma-Suceava

Istrate Ana, Ciocăneşti-Suceava

Isopescu Vali, Vicovu de Sus-Suceava

Bejinari Florin, Rădăuţi-Suceava

Săcăleanu Silvia, Bodeşti-Scânteia-Iaşi

Zăbavă Ana-Maria, Iaşi

Preoteasă Tansanu Elena, Iaşi

Matei Ioana, Niculeşti-Vintilă Vodă-Buzău

Bărdăhan Rodica, Vatra Moldoviţei-Suceava

Saghin Ecaterina, Vatra Moldoviţei-Suceava

Niga Cristina, Vatra Moldoviţei-Suceava

 

Instrumente muzicale populare

Stanciu Ion, Nistoreşti-Vrancea

Pavel Gavril, Iaşi

Arsene Ion, Poenari-Jugur-Argeş

Busnea Toader, Râmnicu Vâlcea

Cernătescu Miron, Râmnicu Vâlcea

Mateş Petru, Dumbrava de Sus-Hunedoara

Preduşel Marin, Roşiorii de Vede-Telorman

Costache Ioan, Merişani-Dobroteşti-Teleorman

Egyed Fero, Oradea-Bihor

Ferencz Ianosh, Sfântu Gheorghe-Harghita

 

Piele (şi căciuli)

Crăciun Ovidiu, Bilca-Suceava

Gavriliu Diana, Suceava

Gavrilă Roman, Bistriţa

Cosmi Floarea, Bistriţa

Moldovan Floare, Runcu Salvei-Salva-Bistriţa Năsăud

Ghiţă Virginia, Braşov

Niculiţă Radu, Satu Mare

Jano Joszef, Sfântu Gheorghe-Covasna

Nistor Ioan, Sighişoara-Mureş

 

Măşti

Bârzu Bogdan, Hârlău-Iaşi

Albu Ion, Timişeşti-Neamţ

Ţugui Gheorghiţă, Vorona-Botoşani

Costea Viorel, Popeşti-Iaşi

Aliţei Elena, Iaşi

Terţiu Ş. Reginica, Chiricari-Nereju-Vrancea

 

Preparate culinare şi băuturi tradiţionale

Herea Ionuţ, Hiliţa-Costuleni-Iaşi

Ţibulcă Adriana, Vaslui

Stoichiţă Mioara, Videle-Teleorman

Istrate Ion, Fundata-Braşov

Raus Ion, Bistriţa

Fotu Ioan, Baia Mare

Hosu Gheorghe, Întorsura Buzăului-Covasna

Imre Fabian, Corund-Harghita

 

Împletituri

Sandu Călina, Tudora-Botoşani, nuiele

Dibu Bobocel, Flămânzi-Botoşani, nuiele

Damian Ionuţ, Barticeşti-Neamţ, nuiele

Hreceniuc Anişoara, Hârtop-Suceava, nuiele

Iacoban Elena, Roman-Neamţ, sfoară

Crişan Petru-Pavel, Pâncota-Arad, pălării din paie

Borodi Manuela, Budeşti-Maramureş, clopuri

Păpăluza Ana, Baia Mare-Marmureş, clopuri şi podoabe

Negreanu Dionisie, Band-Târgu Mureş, fire de aţă

Sauciuc Aurora, Botoşani

Szekeli Marton, Tonciu-Bistriţa

Toderaşcu Lilian, Heci-Lespezi-Iaşi

Moldovanu Eugenia, Bălţi-Republica Moldova

 

Păpuşi

Djos Nina, Chişinău-Rep. Moldova

Crişan Ştefănica, Galaţi

Cucută Carola, Buzău

 

Podoabe

Blidirişanu Olguţa, Roman-Neamţ

Deák Csava, Odorheiu Secuiesc-Harghita

Tudor Octavian şi Monica, Arad

Constantin Ion, Bucureşti

Crăciun Mircea, Bucureşti

 

Prelucrarea osului

Zofotă Gheorghe, Gura Humorului-Suceava

Murga Mircea, Moldova Suliţa-Suceava

Ciolacu Pompiliu, Târgu Jiu-Gorj

 

Feronerie

Timofciuc Petrică, Botoşani

Moraru Emil, Bârlad-Vaslui

Carja Gheorghe, Corni-Liteni-Suceava

Iosup Dumitru, Brăhăşeşti-Toflea-Galaţi

Szabo Peter, Covasna

 

Artă decorativă

Radu Violeta, Iaşi

Călătoru Silvica, Iaşi

Măriuţac Mădălina, Piatra Neamţ

Roman Violeta-Karmen, Feldioara-Braşov

 

Ultima actualizare ( Duminică, 28 August 2016 10:45 )
 

Nou!

Pagina facebook AMPM

Acces Membri



 

 
 
Banner