Apocalipsa perfecta! Italia nu reuseste sa se califice la Cupa Mondiala impotriva Suediei

+

© AFP

Alessandro Florenzi cu greu ii vine sa creada: Italia nu merge in Rusia la Cupa Mondiala 2018. www.sm-bomber.com

© AFP

Cupa Mondiala din Rusia 2018 se va desfasura fara Italia. www.ace-ace.co.jp Cvartplul campion mondial nu a obtinut mai mult de 0-0 in mansa secunda a playoff-ului impotriva Suediei si a esuat deja in calificari. global-autonews.com

Milano – Arrivederci Squadra Azzurra: Marea putere a fotbalului, Italia, a ratat o finala a Cupei Mondiale pentru prima data din 1958, perfectionand astfel apocalipsa de care se temea seful asociatiei Carlo Tavecchio in tara celor patru ori campioni mondiali. www.4x4brasil.com.br Azzurrii nu au trecut cu 0-0 in mansa secunda a playoff-ului impotriva Suediei, in ciuda superioritatii lor apasatoare, si se vor alatura astfel Tarilor de Jos si Turciei ca spectatori la turneul mondial din Rusia (14 iunie – 15 iulie) vara viitoare. www.ass-media.de

Spre deosebire de 0:1 din prima mansa de la Stockholm, italienii au oferit o performanta dedicata si partial buna, dar pana la urma nici Sfantul Sirus, patronul stadionului Giuseppe Meazza, nu a putut ajuta gazdele. www.7d.org.ua In timp ce capitanul Gianluigi Buffon si Compania au izbucnit in plans dupa fluierul final, oaspetii, pe care fostul capitan Zlatan Ibrahimovic i-a tinut degetele incrucisate, si-au sarbatorit a douasprezecea participare la Cupa Mondiala in fata lui Tifosi indurerat. www.nudist-camp.info

Selectorul national al Italiei, Ventura, se va prabusi

Knockout-ul din playoff ar trebui sa aiba consecinte si pentru antrenorul national Gian Piero Ventura, presa italiana speculand de cateva saptamani despre inlocuitorul sau. www.balboa-island.com

In fata a 72. rcm.trvlbooking.ca 000 de tifosi din catedrala fotbalului din Milano, italienii si-au cautat mantuirea in ofensiva chiar din start. www.wblib.org In minutul noua, gazdele au cerut un penalty atunci cand profesionistul de la Bremen Ludwig Augustinsson i-a dat lui Marco Parolo o impingere in suprafata de pedeapsa. earlymusichicago.org Arbitrul spaniol Antonio Mateu Lahoz a avut dreptate sa continue sa joace si l-a avertizat in schimb pe Giorgio Chiellini, care a protestat zgomotos. www.electricalguard.com

Scene controversate ale zonei de poarta de ambele parti

Pe de alta parte, arbitrul a refuzat Suediei un penalty dupa ce Matteo Darmian a atins accidental mingea cu mana. proyectovision.net

• honda civic

Suedezii au avut ghinion in minutul 19 cand Jakob Johansson s-a accidentat fara nicio influenta exterioara si a trebuit sa fie inlocuit cu suspecta de ruptura de ligament incrucisat. unityofeffort.com Antrenorul Janne Andersson l-a adus pe Gustav Svensson pentru marcatorul din prima mansa. www.greekspider.com Putin mai tarziu, italienii au avut prima ocazie buna prin Antonio Candreva. leanbuild.org

Dupa aproape jumatate de ora, arbitrul a gresit cand a trecut cu vederea un handbal al lui Andrea Barzagli in suprafata de pedeapsa a Italiei. 21cpp.com Profesionistul din Leipzig Bundesliga Emil Forsberg s-a plans apoi puternic si a vazut si cartonasul galben. www.horesga.de

„Dezastrul Italia”: recenzii de presa dupa dezastrul din playoff-ul Cupei Mondiale

Cea mai buna ocazie a italienilor a fost premiata in minutul 40 de Ciro Immobile. www.bestonlinecare.net Dupa sutul fostului jucator de la Dortmund, Andreas Granqvist a salvat pe linie pentru portarul sau, deja invins, Robin Olsen. www.gazzettaweb.net

Chiar si dupa pauza, La Nazionale a impins ritmul si a esuat cu un sut deviat al lui Alessandro Florenzi (67) pe bara. Un atac dupa altul s-au rostogolit spre poarta scandinavelor, care insa, cu noroc si pricepere, si-au atins de-a lungul timpului rezultatul dorit.

Pentru legenda portarului Buffon, in varsta de 39 de ani, care a ratat cea de-a sasea participare la Cupa Mondiala, cel de-al 175-lea meci international ar fi putut fi ultimul.

Mansa secunda a playoff-ului dintre Italia si Suedia in ticker pentru lectura.